Česká společnost pro nedestruktivní testování – ČNDT je organizací, která přispívá, prostřednictvím své členské základny, k růstu technické a kvalitativní úrovně technických znalostí našich odborníků, jakosti výroby, výrobků a technických služeb v oblasti nedestruktivního zkoušení.
Regionální skupina č.6 ČNDT – Severní Morava nabízí účast na speciálním Workshopu, zaměřeném pro techniky a specialisty, kteří mají ve své náplni oblast nedestruktivních zkoušek materiálů, nebo se aktivně účastní na návrhu, aplikacích a provádění nedestruktivních zkoušek v rámci různých technických oborů. Naše akce je zaměřena na některé dílčí aktivity vyplývající ze znalostí technických norem pro zkoušení, v návaznostech na některé zákony a předpisy, mající vztah na problematiku aplikací některých zkoušek, nebo se vážou na předepsané jakostní parametry výrobků. V nabízených přednáškách a u předvedených přístrojů se budete moci seznámit i s některými novinkami z oblasti nedestruktivního zkoušení, směry ve vývoji a nabídkou nových přístrojů a zařízení. V poměrně krátkém časovém období máme v úmyslu Vám předat co nejvíce užitečných informací z oblasti nedestruktivního zkoušení, které najdou uplatnění v širokém záběru zkoušení problematiky i znalostní.
Pokud se nám podaří dosáhnout požadovaného oslovení co nejvíce odborníků v oboru, nebude naše akce poslední a pokusíme se, ve spolupráci s předními odborníky a za podpory technicky fundovaných firem z oboru, pokračovat v nabídce Workshopů NDT.
Fotografie jsou připraveny v neveřejné sekci.
Chcete se na ně podívat? Napište si o přístup na info@cndt.eu nebo využijte kontaktní formulář dole.
9:10 - 9:40 Registrace účastníků
9:50 - 10:00 Úvodní slovo, zahájení workshopu
10:00 - 11:15 1. blok přednášek
Ing. Bernard Kopec - Vybrané kapitoly z historie NDT
Ing. Josef Neugebauer - Leonardo - projekt sjednocení učebnic pro NDT
Ing. Petr Kornatovský - Karbidy chromu a jejich problematika při vyhodnocování nejen v leteckém NDT
11:15 - 11:40 Coffeebreak
11:40 - 13:00 2. blok přednášek
Ing. Bernard Kopec - Terminologie NDT v normách a její vliv na přejímací kritéria
Ing. Alexander Popov - Techniky zkoušení ultrazvukem PA (PAUT) a TOFD – možnosti a omezení
13:00 - 14:30 Oběd a check in (ubytování)
14:40 - 16:00 3. blok přednášek
Dr. Luboš Moravec - Zdroje ionizujícího záření, obecná problematika
Martin Fajkus - Lineární urychlovač jako zdroj záření při prozařování odlitků
Ing. Zuzana Pašková, MBA - Nehody s radionuklidovými zdroji
16:00 - 16:20 Coffeebreak
16:20 - 17:30 4. blok přednášek
Ing. Zuzana Pašková, MBA - Požadavky nové legislativy v oblasti využívání ionizujícího záření – Zabezpečení radionuklidových zdrojů
Joe Buckley (GB) - Měření a 3D vizualizace povrchových necelistvostí a koroze pomocí přístroje ECHO-3D
Joe Buckley (GB) - praktické ukázky
od 19:30 Společenský večer
9:30 - 10:45 5. blok přednášek
Ing. Jaroslav Šnajber - Zbytkový magnetizmus a odmagnetování
Ing. Olga Ličková - Bezpečnostní listy
Ing. Alexander Popov - Zásadní chyby při zkoušení polotovarů a svarů pomocí digitálních ultrazvukových defektoskopů s použitím AVG/DGS diagramů
10:45 - 11:20 Coffebreak
11:20 - 12:00 6. blok přednášek
Ing. Bernard Kopec - Tvorba technických norem NDT a přehled významných nových a revidovaných norem NDT
Ing. Josef Neugebauer - Zkoušení magnetickou metodou – demagnetizace a měření zbytkového magnetického pole podle ČSN EN ISO 9934-1
12:30 - 13:15 Oběd
13:15 - 14:00 Závěrečná diskuse, rozdání
účastnických certifikátů,
zhodnocení a ukončení Workshopu
V první části bude pojednáváno o demagnetizaci u dodavatelů a problémech, které mohou nastat u odběratele.
Druhá část bude zaměřena na výklad článku 13 normy ČSN EN ISO 9934-1 o demagnetizaci a jejím měření.
Projekt Evropské ECNDT pro jednotné učební texty napříč Evropou. Kdy učebnice vyjdou, jak se k tomu staví školící a zkušební střediska, jaká bude budoucnost?
Bezpečnostní list (BL) nebo i Material Safety Data Sheet (MSDS) je soubor informací (bezpečnostních, ekologických, toxikologických, právních...) pro nakládání s nebezpečnými látkami/směsmi.
Jaké jsou náležitosti a legislativa těchto listů, kdo je odpovědný za jejich správnost, co důležitého zde nalezneme, co jednotlivé pojmy znamenají?
V této přednášce jsou popsány základní principy, požadavky na přístrojové vybavení, možnosti a omezení pokročilých technik zkoušení ultrazvukem PAUT a TOFD.
V této prezentaci jsou v úvodu popsány základní vlastnosti a odlišnosti analogových a digitálních UZ přístrojů. Jsou uvedeny základní principy používání vyhodnocovacích křivek AVG/DGS a DAC a jejich odlišnosti při používání v praxi.
V prezentaci jsou zmíněny zásadní chyby při používání vyhodnocovacích křivek AVG/DGS, zejména zanedbávání útlumu UZ vln ve zkoušeném materiálu, což ve většině případů zkoušení šikmým UZ svazkem (úhlovými sondami) vede k významnému podhodnocení indikací diskontinuit.
Měření a troj-rozměrné zobrazení povrchově otevřených necelistvostí a koroze pomocí patentované technologie pracující na principu elektro-magnetického pole (EMF).
Měření za účelem detekce povrchových a podpovrchových necelistvost jakož i měření jejich hloubky je možno provádět na výrobcích z feromagnetických i neferomagnetichých kovů, a to i přes vrstvu nátěru, či izolace.
Neobvyklý pohled do bohaté historie vývoje principů a metod nedestruktivního zkoušení od starověku po dnešek.
Kritický pohled na různou terminologii NDT a termínů souvisejících a jejich vliv na tvorbu přejímacích podmínek v souvislosti se systémy kvality a systémy způsobilosti zkušeben NDT.
Stručný výklad tvorby norem EN a ISO v oblasti NDT a jejich revize a přehled významých částí nových a revidovaných norem v létech 2016-2017
Přednáška Martina Fajkuse o lineráním urychlovači přijde z Vítkovice Testing Center s.r.o.
Příklady několika „učebnicových“ mimořádných radiačních událostí, které vznikly z důvodu nedodržování požadavků radiační ochrany na bezpečný provoz pracovišť se zdroji ionizujícího záření.
Problém karbidů chromu se objevuje obzvláště v materiálu ze spékaných práškových ocelí. Vyhodnocování je závislé na spolupráci L3 a konstruktéra daného dílce. Je obtížné nastavení kritérií přípustnosti na jednotlivé oblasti, kde výskyt vměstků je povolen a kde není přípustný. V případě požadavku zákazníka na použití pouze těchto materiálů je bezpodmínečně nutný kompromis nastavený kritérii přípustnosti.